вівторок, 2 червня 2020 р.

Бібліотеки в умовах епідемії COVID-19

В теперішній час і бібліотекарі й читачі очікують послаблення карантину, упровадженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211. А поки ми вчимося працювати в нових умовах й готуємося до скасування,  згодом, карантинних заходів в Україні.

19 травня 2020 р. ВГО Українська бібліотечна асоціація та Український інститут книги провели онлайнову конференцію «Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19».

В програмі конференції обговорювалося:
Сесія 1. Безпека користувачів та бібліотекарів: умови виходу з карантину
Сесія 2. Сервіси бібліотек у дистанційному режимі
Сесія 3. Процедури відбору, придбання та розподілу книжкової продукції для поповнення бібліотечних фондів у 2020 р.

«Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19»,
онлайнова конференція, 19 травня 2020 р., організатори ВГО Українська бібліотечна асоціація та Український інститут книги.


Конференція, пройшла на платформі ZOOM та паралельно транслювалася на сторінці ВГО Українська бібліотечна асоціація у Facebook. Було отримано більше семидесяти запитів. Певну кількість відповідей було отримано під час онлайн конференції. За цим посиланням до вашої уваги відповіді на них.

Особливу увагу треба приділяти питанням безпеки - безпеки користувачів бібліотек, бібліотечних колекцій і бібліотекарів під час і після пандемії COVID-19. Фондовики, які мають досвід діагностування та відновлення пошкоджень бібліотечного фонду, кажуть, що інформації щодо санітарії бібліотечних книжок не вистачає. Вона практично відсутня. Тому радимо взяти до уваги матеріал роздумів Бібліотечні фонди в період пандемії на основі статей з журналу «Американські бібліотеки», як обеззаразити книжкову колекцію.

А також відеозапис вебінару, проведеного 28 квітня в Херсонській обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки, за матеріалами бібліотек США від працівників Центру "Вікно в Америку для майбутніх лідерів".

Бібліотеки в період та після пандемії. Робота з фондами.



Також, опублікований офіційний документ - Міністерства культури та інформаційної політики України та Національної бібліотеки України для дітей: Рекомендації щодо виходу з карантину, адресований директорам бібліотек для дітей.



Зверніть увагу на такі важливі аспекти нашої роботи в умовах пандемії:

1. Бібліотеки мають залишатися безпечним місцем і для користувачів, і для бібліотекарів.

2. Важливо спланувати дії, щоб усунути ризик зараження населення після закінчення карантину, коли бібліотеки відкриються для громадськості.

3. Дуже важливо обговорити багато питань, зокрема, як безпечно приймати книги, коли читачі почнуть повертати їх після завершення карантину, зрозуміти і пояснити працівникам бібліотек, як довго вірус зберігається на різних поверхнях – папері, картоні, пластику, щоби це було безпечно і, водночас запобігти руйнуванню документів зайвою і небезпечною дезінфекцією.

4. Треба подумати про захисний одяг, маски і рукавички для бібліотекарів і прибиральниць, про дезінфікуючі засоби і про можливість регулярно мити руки. Детальніше з матеріалом можна ознайомитися тут.


На питання "Як коректно обліковувати соціокультурну та інформаційну діяльність бібліотеки під час карантину при умові фізичної відсутності користувачів?" фахівці науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, який є інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, відповідають:

1-а і 2-а частини Щоденника роботи не заповнюється, адже бібліотека, відповідно до на наказу, не здійснювала фізичне обслуговування користувачів. Довідково-інформаційну, соціокультурну роботу (віртуальні виставки, флешмоби, День вишиванки в режимі онлайн тощо) обліковуєте в 3-ій і 4 –ій частинах Щоденника (або в інших, затверджених в бібліотеці, облікових документах). Працівники бібліотеки, які працюють дистанційно, мають планувати, обліковувати і звітувати за виконану роботу.

Немає коментарів:

Дописати коментар